Vitajte   na   oficiálnej   stránke   Zmrzliny   Hasan

Vitajte na oficiálnej stránke Zmrzliny Hasan

Základné delenie zmrzlín

Rozdiely medzi zmrzlinou, gelatom, sorbetom a ďalšími (nie je zmrzlina ako zmrzlina)

        Je rozdiel medzi sorbetom a sherbetom len vecou výslovnosti? Je gelato iba taliansky názov pre obyčajnú zmrzlinu? Ak ste si to doteraz mysleli, tak si z toho nič nerobte. Tieto pojmy sa často chybne používajú. Gelato, zmrzlina aj sorbet sú jedny z najznámejších typov mrazených dezertov. Všetky z nich sú neskutočne chutné a to hlavne počas horúcich letných dní, avšak existujú medzi nimi určité rozdiely. Pomocou nášho praktického sprievodcu Vám priblížime tie najbežnejšie typy týchto mrazených dobrôt.

Zmrzlina – Všeobecne široký pojem používaný na opis sladkého mrazeného dezertu, zvyčajne vyrobeného z mlieka, smotany, cukru, vajíčok a ďalších prísad. Dnešné slovenské predpisy označujú mrazené krémy a gelata za to isté čo zmrzliny. Označenie je závislé čisto len od vôle výrobcu, avšak konzistencia musí byť krémovitá, hladká a jemná. Nesmie obsahovať hrudky, veľké kryštály ani vzduchové bubliny, ale môže obsahovať viditeľné čiastočky ochucujúcich zložiek (ako napríklad ovocia, čokolády, atď.). Správna zmrzlina by mala obsahovať minimálne 10% mliečneho tuku, platí pri tom, že zmrzlina je tým chutnejšia, čím tučnejšie mlieko sa použije na jej výrobu. Chuť každej zmrzliny závisí aj od ďalších ingrediencií, ktoré si zvolí ich výrobca a ktoré sú zväčša jeho zmrzlinárskym tajomstvom. Správna zmrzlina sa najprv musí uvariť a potom nechať prejsť procesom pasterizácie a homogenizácie, poriadne rozmiešať, schladiť a posledný krok – zamraziť.

Gelato – “Gelato” po taliansky naozaj znamená “zmrzlina”, avšak nie je to úplne to isté. Oba majú mliečny základ, ale gelato obsahuje menej mliečneho tuku (okolo 5%). Gelato sa tradične podáva v mierne teplejšej teplote ako zmrzlina a tak pôsobí lesklejšie a je trošku mäkšie.

Sorbet – Toto zmrazené potešenie obsahuje vysoké percento ovocia (minimálne 25% ovocnej zložky) v kombinácii s cukrom a vodou, alebo sladenou šťavou, či dokonca vínom – bez pridaných mliečnych výrobkov. Reštaurácie často používajú sorbet ako oddychový chod počas viacchodových jedál, pretože slúži na pretrávenie požitého jedla a pripraví žalúdok na ďalšie chody. Okrem toho jeho osviežujúca ovocná chuť vyčistí paletu chutí v ústach a nasledujúci chod si viete intenzívnejšie vychutnať.

Sherbet – Dá sa o ňom povedať, že to je dieťa zmrzliny a sorbetu. Tvorí ho zmes cukru, vody, ovocnej šťavy, či vína, do ktorej sa kvôli konzistencii a chuti pridáva malé množstvo mlieka, smotany alebo želatíny. To robí sherbet krémovejším ako je sorbet, ale nie zas tak krémový ako je zmrzlina. Tá obsahuje minimálne 10% mliečneho tuku, zatiaľ čo sherbet približne 2%. Základ však ostáva založený na ovocí.

Granita – (taliansky ľad) Pôvodom zo Sicílie. Tak ako sorbet, aj granita sa vyrába z ovocia, vody a cukru. Zásadný rozdiel medzi nimi je v postupe ich výroby. Granita sa nepripravuje v žiadnom výrobníku na zmrzlinu, ale necháva sa v štandardnej mrazničke a pravidelne sa  oškrabáva vidličkou, aby sa vytvorili veľké ľadové kryštály. Textúra tým pádom nie je tak hladká ako u sorbetov, ale pripomína ľadové vločky.

Mrazený krém – Je to v podstate to isté čo zmrzlina, až na to, že sa ešte do neho pridáva jedna dôležitá prísada – vaječný žĺtok. Ten pridáva krému jeho hustotu a krémovosť a robí z neho drahší, ale lahodnejší mrazený dezert. Na rozdiel od zmrzliny je krém podávaný pri teplejšej teplote.

Točená zmrzlina – (prášková) Podobná zmrzline, akurát vo väčšine prípadov sa jedná o zmes vody,  práškov, rastlinných tukov, farbív, konzervantov a chemických príchutí. Točená zmrzlina sa vyrába kontinuálne, takže iba množstvo potrebné pre daný odber. Počas zmrazovania sa do zmrzliny pridáva väčšie množstvo vzduchu (vzduch spravidla tvorí približne 50% hotového výrobku) čo umožňuje jej jednoduchšie servírovanie. Točená zmrzlina je ľahká, jemná a mäkká.

Mrazený jogurt – Namiesto mlieka sa do zmesi pridáva jogurt, ktorý ju spraví viac krémovejšou. Okrem toho sa mrazený jogurt pripravuje rovnako ako zmrzlina, ale podáva sa v teplejšej teplote, tak ako gelato.

Rozdrvený ľad – V podstate sa vôbec nejedná o zmrzlinu, ale stojí za zmienku, pretože v Amerike je veľmi obľúbený. Najemno rozdrvené kúsky ľadu sú poliate sladkým ovocným sirupom.

Zdieľať tento článok

Facebook
Twitter
Google+
Email
Vytlačiť